Tuna Bekleviç, (d. 1977, Edirne, Türkiye), Türk siyasetçi. İstanbul Bilgi Üniversitesi eski Mütevelli Heyeti Üyesi, Türkiye Cumhuriyeti Bağımsız Cumhurbaşkanı Adayı

Aile ve Özel Hayatı
Tuna Bekleviç 2007 yılında Elif Bekleviç ile evlenmiş; Melek (8) ve Kerem (5) isimli iki çocuk babasıdır.

Siyaset ve Sivil Toplum Çalışmaları
1977 yılında Edirne’den doğan Tuna Bekleviç 2002 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Ekonomi bölümü mezunudur.

2000 yılında mesleki bir sivil toplum kuruluşu olan Ekonomistler Platformu’nu kuran Bekleviç derneğin kısa sürede 21 bin üyeye ulaşmasını sağlamıştır. Dönemin önde gelen sivil toplum kuruluşlarından birisi olan platform üyeleri arasından dört ekonomiden sorumlu devlet bakanı çıktı.

2005 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi mezunlar cemiyetini kurarak derneğin ilk dönem başkanlığını gerçekleştirdi. 2014 yılında da aynı üniversitenin Mütevelli Heyetine seçilen ilk mezunu oldu.

2006 yılı sonunda “daha fazla özgürlük ve daha fazla demokrasi” talebi ile Güçlü Türkiye Partisi’ni (GTP) kurdu. Partisi 33 şehirde teşkilatlanmasını tamamlamasına rağmen erken seçim kararı alınınca seçimlere giremedi.

2007 yılında 32 ülkeden 52 siyasi partinin dahil olduğu “Uluslararası Barış ve Demokrasi Forumu”nun (International Forum for Democracy and Peace) başkanlığına seçildi. Bekleviç forumun 2013 yılı faaliyetlerini Birleşik Krallık Parlamentosu’nda gerçekleştirdiği konuşmada ilan etti.

2011 Milletvekili genel seçimlerinde AK Parti Edirne 2. Sıra Milletvekili adayı oldu. Aynı yıl üçlü kararname ile Türkiye Cumhuriyeti Avrupa Birliği Bakanlığı danışmanlığına atandı.

2014 yılından bu yana Edirne Gönüllüleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanlığı, x1x.live Uluslararası Barış ve Demokrasi Forumu (IFDP) Yönetim Kurulu Başkanlığı, İstanbul Bilgi Üniversitesi Küresel Sorunlar Platformu İcra Kurulu Üyeliği ve İstanbul Kültür Kenti Vakfı Mütevelli Heyeti Üyeliği görevlerinde bulunmuştur.

Hayır Partisi Girişimi ve 2017 Referandumu
Bekleviç, 2017 yılında Hayır Partisi girişimini başlatmış ve Anadolu genelinde 67 şehir, 159 ilçe, 1.225 köyde Hayır oylarını çoğaltabilmek için mücadele etmiştir. Hukuki engellemeler, polis baskısı ve maruz kaldığı ağır ulusal basın sansürüne rağmen onun üzerinde ülkede Hayır’a katkıları haber olmuştur.

Hayır Partisi’nin karşılaştığı engellemeler ve karşılaşılan ağır baskılar AGİT raporuna da konu olmuştur. Hayır Partisi’nin yaşadığı engellemeler ile ilgili olarak CHP tarafından Mart 2017 tarihinde T.B.M.M’ye iki adet soru önergesi verilmiş fakat yanıt alınamamıştır. Bekleviç Hayır’ın bitmediğini savunan ekibi ile birlikte Tayyip Erdoğan hükümetine karşı 2019 seçimlerinde Cumhurbaşkanı adayı olduğunu ilan etmiştir.

Kardeşlik Yürüyüşü
Bekleviç, 2017 referandumunun yıldönümünde Ankara’dan Diyarbakır’a kadar 1.058 kilometre bir yürüyüş gerçekleştirmiştir. Kürtlerin yaşadığı acılara ve KHK mağdurlarına dikkat çekmek için düzenlenen yürüyüş 27 gün sürmüştür. Yolda bir çok vatandaş ile buluşulan, esnaf, ev ve köy ziyaretleri de içeren yürüyüş esnasında Cumhurbaşkanlığı seçimleri için erken seçim kararı alınmasına müteakip Bekleviç seçimlerden çekilmiştir. Yürüyüş programının son etabı olan ve Diyarbakır merkezden Sur’da bulunan Dört Ayaklı Minare altına kadar sürecek 4,7 kilometrelik bölümde Bekleviç’i Diyarbakır halkı karşılamıştır. Fakat yürüyüşünün son etabında polis engellemesi gerçekleşmiş ve Bekleviç’in halk ile birlikte yürümesi engellenmiştir. Bekleviç yürüyüşte kullandığı ayakkabıları Diyarbakır Baro’suna bağışlamıştır. Edirneli olan Bekleviç yol boyunca Kürtçe mesajlar da paylaşarak Kürtlerin ana dilde eğitim taleplerini de dile getirmiştir  Bekleviç yürüyüşün bir milyonuncu adımını Suruç’ta atmıştır. Suruç’ta hayatını kaybeden 34 genç için yolda topladığı kır çiçeklerini patlamanın olduğu yere bırakmıştır.

Eğitim Durumu
Tuna Bekleviç, üniversite yaşamına kadar eğitimini Edirne’deki devlet okullarında gerçekleştirmiştir. Sırası ile Kurtuluş İlkokulu, Atatürk Ortaokulu ve Edirne Lisesi’ni tamamladıktan sonra İstanbul Bilgi Üniversitesi İktisadi İdari Bölümler Fakültesi, Ekonomi Bölümünden mezun olmuştur. Sonrasında ABD’de Washington DC’de Pilot (PPL) eğitimi almıştır.

İş Hayatı
Mezuniyetinden hemen sonra İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde çalışma hayatına başlayan Tuna Bekleviç, Türkiye’nin önde gelen şirketlerine yatırım danışmanlığı yapmıştır. Öğrenci olarak girdiği İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde Mezunlar Derneği Yönetim Kurulu Başkanlığı, bir dönem Mütevelli Heyeti Üyeliği ve bir dönem de İstanbul Bilgi Üniversitesi Kurucu Vakfı’nın Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini üstlenmiştir. Yurt içinde ve Ortadoğu’da bir çok şirkete gerçekleştirdiği danışmanlık hizmetleri sonrasında Bekleviç ailesi elde ettiği geliri tarım sektöründe değerlendirme kararı almıştır. Aileden esnaf olan Tuna Bekleviç ailesinin diğer ticari işleri yanı sıra Edirne’de çiftçilik yapmaktadır. Ana iştigal alanı meyvacılık olan Bekleviç ailesi, Edirne köylerinde, orta çaplı Elma ve Armut yetiştiriciliği yapmaktadır at lån 5000 uten kredittsjekk.

Yayınlar
Bekleviç, ulusal gazetelerde yayınlanan yazıları yanı sıra İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları tarafından 2004 yılında basılan “Kağızman Modeli”, 2006 yılında basılan “2023″ ve 2014 yılında basılan “Güçlü Türkiye: Daha Fazla Demokrasi ve Daha Fazla Özgürlük” isimli kitapların da yazarıdır.

Kaynak; Wikipedia